Hľadáte tašku pre Vás, Vašich priateľov, rodinu, či kolegov, alebo zákazníkov?

Pri výbere batožiny je hlavnou úlohou rozhodnúť sa, aké bude jej hlavné určenie. Čo v nej budete prenášať, pri akej príležitosti, ako dlho. Výber je úlohou s mnohými kritériami.
Čo budete v taške nosiť? Len notebook, notebook so základným príslušenstvom (napájací zdroj),  alebo používate a prenášate veľa doplnkov k prenosnému počítaču (myš, externé klávesnice, rozbočovače, zvukové karty, napaľovačky...).
Okrem notebooku budete prenášať aj tlačiareň či projektor? Veľa dokumentov?
Mobil, fotoaparát, kameru, zložité elektronické zariadenia, mechanické zariadenia, zbrane?
Odpoveď na túto otázku si pripravte ako prvú. Určuje veľkosť, tvar, kompozíciu aj konštrukciu batožiny.

Aký stupeň ochrany potrebujete?
Ochrana obsahu je väčšinou hlavnou funkciou batožiny na notebooky, aj keď pri ostatných typoch tašiek nemusí byť ochrana hlavným kritériom.
Na ochranu obsahu bolo vyvinutých niekoľko metód.
Ak radi hazardujete, postačia Vám na prenos notebooku igelitové tašky, sieťovky, prípadne ľahké textilné nákupné tašky. Tie neposkytujú prakticky žiadnu ochranu.

Najnižší stupeň ochrany poskytujú ľahké puzdrá. Ochránia od drobných škrabancov a mikrootrasov, nie však od úderov a pádov.
Základnú ochranu poskytujú klasické tašky, vybavené tenkou výstelkou z peny vysokej hustoty (high-density-foam HDF), alebo podobného materiálu. Pri lacných modeloch taška často nemá ani spevňujúci rám. Po dlhšom nosení tak taška stratí tvar a nedokáže ochrániť obsah. Tieto tašky jednoducho rozoznáte – ak ju chytíte za rohy, dajú sa jednoducho zohnúť, či nebodaj aj zrolovať. Vhodné sú len na občasný prenos. Výnimkou môžu byť niektoré mäkké štýlové tašky, pri ktorých je unikátny dizajn dôležitejším kritériom, ako stupeň ochrany.

Štandartnú ochranu predstavujú klasické modely tašiek na notebooky, vybavené rámom, ktorý udržuje tvar tašky a ochraňuje od úderov hlavne v rohoch tašky. Samozrejmosťou je hrubšia protinárazová vrstva z peny vysokej hustoty (HDF), peny s pamäťovým efektom (memory-foam MF), systém pohltenia nárazov (shock-absorbing-system SAS), prípadne iné podobné metódy.
Tento stupeň ochrany je určený pre väčšinu používateľov notebookov, na každodenný prenos a dlhodobú prácu.

Nadštandardnú ochranu predstavuje vybavenie tašiek plošným rámom aspoň na hranách, exponovaných častiach, a často kol-dokola tašky. Môže sa jednať aj o kufrík s pevnými stenami. Na tlmenie nárazov a mikrootrasov sa používa HDF, MF, prípadne vrstvy vzduchom plnených bublín (permanent-air-cell PAC). Táto batožina je potrebná vtedy, keď sa pohybujete v prostredí plnom ľudí, pohybu, nebezpečia nárazov. Vtedy, keď sú údaje vo Vašom počítači hodnotné a nemôžete o ne prísť.

Extrémnu ochranu poskytujú špeciálne kufre na elektroniku, citlivé mechanické zariadenia, ale i na všetko iné, čo si vyžaduje zvláštny stupeň ochrany. Vyrobené z úderuvzdorných plastov, často vodovzdorné ochránia obsah od úderov, nárazov, prachu, vody aj niekoľko metrou pod vodnou hladinou.

Ďalšie parametre, ktoré si pri výbere všímajte

Ergonomické aspekty a konštrukcia.
Kvalita a tvar držadla, ľahkosť, ktorou tašku držíte aj po dlhšej dobe. Pamätajte na to, že tvrdé plastové rúčky, rúčky s ostrými hranami môžu vyzerať efektne a v ruke môžu dobre sedieť pár minút,  ale po hodine nosenia pochopíte, že pôjde o utrpenie.
Oveľa príjemnejšie na nosenie sú rúčky s mäkkou výstelkou.

Popruh cez plece môže byť vybavený poduškou, ktorá spríjemňuje nosenie a rozkladá tlak na väčšiu plochu. Najprepracovanejšie sú popruhy s pneumatickou poduškou, ktorá môžete dofúknuť podľa hmotnosti plnej tašky vždy na optimálnu hodnotu. Táto technológia sa používa aj pri niektorých ruksakoch.
Menej dokonalé podložky zamedzujú aspoň skĺznutiu popruhu z pleca.

Rozloženie vreciek je taktiež dôležité. Veci, ktoré musíte mať často poruke, by mali byť ľahko dostupné (Vám), to, čo je najcennejšie, má mať isté a bezpečné miesto vnútri. Množstvo vreciek uľahčí vytvoriť v taške systém na dlhú dobu – každá drobnosť bude mať svoje miesto. Zdroj napájania, káble, myš, klávesnice, rozbočovače. Médiá na úschovu dát, dokumenty, vizitky, písacie potreby. Osobné potreby, mobil, okuliare, vreckovky, lieky, žuvačky – a nielen to musíte vo sovjej batožine rýchle nájsť. Preto je d§ležitý systém, ktorý práve pre Vaše potreby dokáže poskytnúť taška, ktorú si vyberáte.

Kvalita vyhotovenia bude rovnako významne vplývať na Vašu spokojnosť. Známe značky predstavené v našom obchode sme vyberali s dôrazom na kvalitu vyhotovenia  a remeselnej výroby. Typický je pre nich výber kvalitných a dlhotrvajúcich materiálov a technologických postupov. Aj známi výrobcovia však prichádzajú so značkami, pri ktorých je cena dôležitejšia, čo sa iste prejaví na kvalitatívnych parametroch – napr. trvanlivosť.

No a nakoniec parameter, ktorý je často dôležitejší, ako tie predtým. Dizajn a vzhľad. Ako sa Vám taška (kufrík, batoh, puzdro) páči. Kam a za akým účelom ju budete nosiť. K akému oblečeniu a doplnkom. Tu si iste odpoveď dá každý sám.